
Dagestan Tur i Aserbajdsjan
- Aserbajdsjan
- Dagestan Tur
- 7 dage
- 4 jagtdage
- 05. jun 2022 til 12. jun 2022
- 2 deltagere
Denne tur kan med garanti leve op til dine krav, hvis du ønsker udfordrende bjergjagt med ophold i basecamp, transport på hesteryg og krævende skud.
Turen er meget hård, og kræver en god fysik og nogen timer på skydebanen, så man har de bedste forudsætninger for, at jagten og rejsen bliver en succes.
De to brødre Karl og Jan rejste i 2018 med den outfitter vi samarbejder med. De var begge heldige at skyde exceptionelle eksemplarer, som begge gav en guldmedalje på trods af knækkede horn og slitage.
Begge Dagestan Tur blev skudt på meget lange afstande. Den ene Dagestan Tur blev først truffet i det tolvte og sidste skud i riflen.
Dette pointerer sværhedsgraden, og derved vigtigheden i at skydetræne på lang afstand inden man tager afsted.
Vildtarten
Den østkaukasiske tur også kendt som Dagestan tur, er en bjergboende ged, der kun findes i den østlige halvdel af de store Kaukasus-bjerge i Aserbajdsjan, Georgien og i den del af Rusland grænsende til de to lande.
Dagestan tur bukke kan veje op til 140 kg, de har let lyreformede horn med en længde på mellem 70 og 90 cm.

Rejsen går til Baku lufthavn, her bliver vi afhentet af vores Aserbajdsjanske samarbejdspartnere. Herfra kører vi 4-5 timer ud til jagtområdet. Vejen til basecamp foregår i 4W trækker og på hesteryg. Vi jager op til fire dage, afhængigt af hvornår Dagestan Tur skydes.
Efter jagten går turen tilbage til Baku forbi "Burning mountains", som er en stor seværdighed. En gasart fra bjerget, gør at bjerget brænder, deraf navnet.
På dag syv er der en guidet tur i Baku med engelsk talende guide, her opleves nogle af de attraktioner, kulinariske oplevelser og kulturelle seværdigheder, byen har at byde på. Dag otte går rejsen mod Danmark igen.




Afgang til Baku lufthavn
Afhentning i Baku, og afgang mod jagtområdet
Jagt hele dagen.
Jagt hele dagen.
Jagt hele dagen.
Jagt hele dagen.
Guidet tur i Baku med engelsktalende guide.
Afgang fra Baku lufthavn.
Inkluderet
- 8 dages tur
- Fuldforplejning under hele turen
- Alt transport i Aserbajdsjan
- 3-4 dages jagt med et hold guider, heste og camp
- Hotel i Baku (Dobbeltværelse)
- Visum
- Jagttilladelser
- Riffeltilladelse
- 1 dagestan tur
- Introduktion i vores showroom før afrejse
- Skydetræning på Vingsted skydecenter.
- Opmåling af trofæ inkl. medalje
Ikke inkluderet
- Transport t/r Danmark - Aserbajdsjan
- Konservatorarbejde
- Drikkepenge
- Udvidet ansvarsforsikring
- Trofæpræperation
- Riffelleje
- Hjemtransport af trofæer
- CITES
Rejseguides


Marius er direktør og ejer af MOS Jagtrejser, og har en stor passion for jagtrejser. Han har jaget i store dele af verden, og har mange jagtrejser i bagagen. Han har rejst og jaget i Canada, Sydafrika, New Zealand, Rumænien, Tjekkiet, Skotland, Spanien, Sverige, Ungarn og Polen. Jagtrejserne har givet netværket og erfaringen, som har skabt grundlaget og fundamentet for MOS Jagtrejser. Han brænder for at videregive spændende og mindeværdige rejser til andre medjægere.


Kristoffer er oplevelsesjæger, og er passioneret omkring jagtrejser. Kristoffer har selv jaget i flere dele af verden bl.a. New Zealand, Sydafrika, Canada, Rumænien, Spanien, Ungarn, Polen og Tyskland. Det har givet en stor erfaring og indsigt i, hvad en jagtrejse skal indeholde. Turen skal altid leve op til de forventninger, man har som jæger, når man vælger at tage afsted til udlandet, for at få indfriet sine jagtdrømme.